Jak wybrać dobrą ofertę ubezpieczenia OC dla lekarza? Czym należy się kierować w wyborze właściwego Towarzystwa Ubezpieczeniowego? Czy każde ubezpieczenie OC daje dobrą ochronę lekarzowi?
Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej powinna posiadać każda osoba wykonująca wolny zawód lub własną działalność gospodarczą. Konieczność posiadania polisy OC wynika zazwyczaj z dwóch czynników: dużego ryzyka związanego z wykonywanym zawodem oraz wymogu ustawowego.
Obowiązkowe ubezpieczenie OC muszą posiadać między innymi: architekci, prawnicy, pośrednicy w obrocie nieruchomościami, czy księgowi, a także, czy nawet przede wszystkim lekarze.
Obowiązkowe OC dla lekarza – cena naprawdę jest najważniejsza?
Tak – liczy się tylko cena! W wyborze polisy OC obowiązkowej należy pamiętać o jednym tylko aspekcie – o cenie. Powód jest następujący, zakres ubezpieczenia obowiązkowego określa wyraźnie rozporządzenie Ministra Finansów w tej sprawie i kształtuje sumę ubezpieczenia w sposób następujący 75 tys. euro na jedno zdarzenie, 350 tys. euro na wszystkie zdarzenia.
Dobrowolne OC dla lekarza, czy warto posiadać?
Zdecydowanie warto – w przypadku zawodu lekarza, suma ubezpieczenia obowiązkowego OC jest zbyt niska biorąc pod uwagę ryzyko związane z wykonywaniem tego zawodu. Wobec tego towarzystwa ubezpieczeniowe (ale tylko niektóre) wprowadziły do oferty ubezpieczenie dobrowolne, w którym to ubezpieczający wybiera sobie zakres ochrony i odpowiednią składkę.
Na przykład: w wyniku błędu w sztuce lekarskiej pacjent staje się niezdolnym do zarobkowania a oprócz siebie miał na utrzymaniu jeszcze żonę i trójkę dzieci. W takiej sytuacji suma gwarantowana z polisy obowiązkowej OC (75 tys. euro) może okazać się niewystarczającą. W takim przypadku różnicę pokryje towarzystwo ubezpieczeniowe z dobrowolnej polisy OC dla lekarza.
Ubezpieczenie OC w pakiecie taniej, ale nie zawsze
Zwykle ubezpieczenie OC opłaca się wykupić w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, jednakże nie jest to reguła. Warto zawsze ze swoim agentem prześledzić odpowiednie oferty i Ogólne Warunki Umowy, aby wybrać najlepsze rozwiązanie.
Poza ubezpieczeniem OC obowiązkowy i dobrowolnym, niezłym rozwiązaniem jest skorzystanie z dodatkowej ochrony, jak:
– opieka prawna,
– ubezpieczenie na wypadek zarażeniem wirusem HIV/WZW,
– utraty zdolności do wykonywania zawodu (zwłaszcza chirurdzy).
Powyższe ubezpieczenia się są wymagane przepisami prawa, natomiast praktyka pokazuje, że są one niejednokrotnie użyteczne dla lekarzy i personelu medycznego.
Należy pamiętać, że ubezpieczenie jest dla klienta, to zabezpieczenie, które ma zneutralizować przykre skutki zdarzeń losowych.
Reasumując – jak dobrać ubezpieczenie OC dla lekarza pomoże zawsze doświadczony i dobry agent ubezpieczeniowy, który posiada praktykę i doświadczenie w tym zakresie.